Erken doğan bebeklerde göz hastalıklarına dikkat! - ŞEHİT P.ER HALIL IBRAHIM ARILIK AILE SAĞLIGI MERKEZİ Aile Sağlığı Merkezi
Erken doğan bebeklerde göz hastalıklarına dikkat!
03 Ekim 2013 Perşembe - 11:19
A1
A2
A3
A4
hemen-paylas sayfayı-yazdir
erken-dogan-bebeklerde-goz-hastaliklarina-dikkat

Yeni doğan bebeklerde birçok göz hastalığı olabiliyor. Bu rahatsızlıklardan birisi de prematüre retünopatisi (ROP) hastalığı.

Bu hastalık yeni doğan bebeklerde ortaya çıkan riskli bir hastalık. Erken doğan 32 hafta altı, 2 bin gramdan düşük kiloda olan bebeklerde görülen ROP ileride az görme ya da körlüğe sebep oluyor. ROP hastalığı bebeklerde gözün ağ tabakası olarak adlandırılan retina tabakasını besleyen damarların gelişim bozukluğuna bağlı ortaya çıkan bir hastalık olarak tanımlanıyor. Bu hastalık gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde erken doğan bebeklerde görülen körlüğün en önemli nedenlerinden biri. Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Opr. Dr. Murat Günay, bebeklerin doğumdan hemen sonra yapılan kontrollerinin yanı sıra çocuk doktoru gerekli gördüğü takdirde, riskli gördüğü 33 veya 34 haftalık prematürelerin de göz muayenesi için ilgili göz hekimine sevk edildiğini söylüyor. Hastalığın zamanında müdahale olmaması durumunda kalıcı körlük riski taşıdığının altını çiziyor. Op.Dr. Günay, "Uygun zamanda, uygun takip ve tedavi protokolleri ile hastalığın körlük yapıcı riski büyük bir oranda azalmaktadır. Erken doğmuş bir prematüre bebekte ilk göz muayenesi 25-28. günlerde mutlaka yapılmalıdır.'' şeklinde konuşuyor.

Ülkemizde ROP hastalığı ile ilgili çeşitli merkezlerde tanı ve tedavi prosedürlerinin başarıyla uygulandığını belirten Günay, "Ancak bu konu ile ilgilenen göz hekimi sayısı ülkemiz açısından yeterli çoğunlukta değildir." ifadelerini kullanıyor.

Hastalığın gelişim süresince zamanında müdahale olmaması durumunda, yaşam boyu kalıcı körlük riski hastalığın tanısının ve tedavisinin önemini ortaya koyuyor. Göz doktorlarının bilgisine göre ülkemizde görme engelli vatandaşların yüzde kırkı bu hastalıktan dolayı gözlerini kaybediyor. Doktorlar Türkiye’de birkaç bölgede tedavisi ve tanısı mümkün olan hastalığın devlet politikası olması gerektiğini düşünüyor.

uyariUyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.

Yorumlar
Yeni Yorum Ekle
(0) Yorum Yapıldı
Henüz bir yorum eklenmedi.