Alerjik hastalıklara dikkat - ŞEHİT P.ER HALIL IBRAHIM ARILIK AILE SAĞLIGI MERKEZİ Aile Sağlığı Merkezi
Alerjik hastalıklara dikkat
15 Nisan 2014 Salı - 09:40
A1
A2
A3
A4
hemen-paylas sayfayı-yazdir
alerjik-hastaliklara-dikkat

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Adile Berna Dursun, alerjik hastalıkların toplumda ortalama her 4 ya da 5 kişiden birinde görüldüğünü öğrenildi.

Dursun, yaptığı yazılı açıklamada, alerjik hastalıkların dünyanın, özellikle gelişmekte olan ülkelerin çok önemli sağlık sorunu olduğunu belirtti.

Bu hastalıklar arasında en önemlilerinin astım, alerjik nezle, atopik dermatit, alerjik şok, kurdeşen, besin ve böcek alerjileri olduğuna dikkati çeken Dursun, alerjik hastalıklar arasında öldürücü olabilmesi nedeniyle korkutucu bir klinik tablo olan alerjik şokun, bu yılki Dünya Alerji Haftası'nın da ana temasını oluşturduğunu vurguladı.

Alerjiye neden olabilen maddelerin vücuda girmesini takiben birkaç dakika içerisinde alerjik şokların ortaya çıkabildiğine değinen Dursun, şöyle devam etti:

"Anafilaksinin en önemli belirtileri deride yaygın döküntü, kaşıntı, kızarıklık, dilde ve dudaklarda şişlik, nefes almada zorluk, bulantı, kusma ve kan basıncının da ani düşmesi olarak sıralanabilir. Tanı için en az farklı iki organa ait belirtilerden birkaçının bir arada olması gerekirken kişide kesin alerji yaptığı bilinen bir madde ile karşılaşmadan sonra aniden ortaya çıkan hipotansiyon tanıda tek başına yeterli olabilir. Anafilaksinin tanı ve tedavisinde geç kalındığında öldürücü olabileceği unutulmamalı ve bu belirtileri gösteren hastalar veya aileleri zaman kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna başvurmalıdır."

Dursun, alerjik hastalıkların toplumda çok yaygın olduğunu da ifade ederek, alerjik hastalıkların toplumda ortalama her 4 ya da 5 kişiden birinde görüldüğünü ve yaşamı tehdit etmesinin yanı sıra devlet bütçelerine milyarlarca dolarlık ekonomik yük getirdiğini kaydetti.

Kaynak: AA

 

Kaynak :
logo

uyariUyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.

Yorumlar
Yeni Yorum Ekle
(0) Yorum Yapıldı
Henüz bir yorum eklenmedi.